House of Moscow oblast government

information:

Michael Hazanov /

Russia

Mikhail Khazanov architects /

Russia
Design Team
architects: Razmahnin D., Serebrennikova T., Mil E., Mihailov V., Schedrova N., Borisova L., Zinchuk A., Krohin A., Kuzmenko K., Mironova Z., Filimonov A., Smirnov L., Petushkova E., Elfimov D., Vedenyapin D., Nasyrova D., Kosheleva A., Degtyaev D., Kalashnikova M., Grigorevsky R., Nagavitsin A., Odud A., Gulneva O., Spivak D., Belov R., Akulova E., Klassen V., Chistyakov M., Hazanov M.; constructor: Timofeevich A., Tsvetkov J., Mitukov M., Batov P.; engineers: Artamonova A., Gansgorie V., Juriev V., Pchelkina M.

Partners and Clients
client: GUP "Nasledie", Corporation "Transstroy"

Michael Hazanov,

Other Buildings:
  • Reconstruction of administrative building, its restoration and new construction. Gagarinsky per., vladenie 24, Moscow
  • Russian pavillion in Shanghai / 2010, Shanghai
  • Skiing down-run in Krasnogorsk,
  • Ideal town "Eko-Gorod-Sud "Idilinsk". Contest project,
  • Reconstruction of the State Centre of Modern Art, Zoologicheskaya str., Moscow
  • Townhouses, Serebryany Bor, Moscow
  • Administrative building with control unit, B.Gruzinskaya street, Moscow
  • Office and hotel building, 1st Zemelny pereulok, Moscow
  • Renewal of drama theatre and theatre 	square in Rybinsk. Contest project , Rybinsk

Partner Architects of Archi.ru:

  • Alexandr Samarin
  • Valeria Preobrazhenskaya
  • Pavel Andreev
  • Sergey Kouznetsov
  • Sergey Oreshkin
  • Natalia Sidorova
  • Nikita Yavein
  • Nikita Tokarev
  • Oleg Medinsky
  • Ilya Utkin
  • Andrey Gnezdilov
  • Sergei Tchoban
  • Aleksey Ginzburg
  • Yuliy Borisov
  • Andrey Romanov
  • Mikhail Kanunnikov
  • Polina Voevodina
  • Ilia Mashkov
  • Stanislav Belykh
  • Julia  Tryaskina
  • Sergey Skuratov
  • Vsevolod Medvedev
  • Rostislav Zaiser
  • Natalia Shilova
  • Konstantin Khodnev
  • Evgeny Gerasimov
  • Vladimir Plotkin
  • Sergey  Trukhanov
  •  Valery  Lukomsky
  • Katerina Gren
  • Tatiana Zulkharneeva
  • Vassily Krapivin
  • Ekaterina Kuznetsova
  • Daniel  Lorenz
  • Vladimir Kovalev
  • Andrey Asadov
  • Arseny Leonovich
  • Levon Ayrapetov
  • Vera Butko
  • Alexandra Kuzmina
  • Anton Nadtochiy
  • Alexander Skokan
  • Karen  Saprichyan
  • Zurab Bassaria
  • Anatoly Stolyarchuk
  • Alexander Asadov
  • Roman Leonidov
  • Igor  Shvartsman
  • Nikolai  Milovidov

A Project from the Catalogue

Private family type boarding house
Vladimir Bindeman, 2003 2004
Private family type boarding house

Buildings and Projects: New Additions

  • Naberezhnaya Evropy, St. Petersburg
  • Pavilion for Chacha Ceremonies
  • Vander Park residential complex
  • Danilovskaya Manufactory
  • Apartment building on Staroalekseevskaya street
  • Atomsphera office complex (reconstruction)
  • “Replacement” Project
  • Residential complex
  • Gorkhovskiy′12